Rzemiosło

Rzemiosło w drewnie i skórze

Prowadzenie: Michał Umławski, Franciszek Jesiak

Skoro wszystko się zwiera w tym roku wokół wesela, to również zajęcia rzemieślnicze będą podporządkowane tematowi przewodniemu. Będziemy tworzyć akcesoria niezbędne w obrządku weselnym. Jednym z nich były… niepowtarzalne biskupiańskie bryczki, którymi jechano na ślub, a po nim na wyścigi wracano do domu, gdzie było wesele. Oczywiście nie zrobimy bryczek w skali 1:1, tylko ich zmniejszone i uproszczone repliki. Są one niezbędne do realizacji filmu metodą poklatkową, tworzonego przez młodszych uczestników Taboru.

Drugim nieodzownym narzędziem wykorzystywanym w trakcie wesela był bat. Młodzi mężczyźni strzelali z bata, ?służąc? młodym w trakcie tańca. Nauka obejmie więc nie tylko technikę wykonywania elementów drewnianych i skórzanych oraz skręcanie batów, ale również trzaskanie z nich, a na koniec trzaskanie z równoczesnym rytmicznym tańczeniem. Chyba po raz pierwszy będziemy mieć na Taborze tańce z rekwizytem.

Ostatnie wątek zajęć rzemieślniczych obejmie wykonanie eksperymentalną metodą najprostszych dudów, czyli sierszeniek. Nowatorskie materiały i technika wykonania może być zaskakująca. Uwaga! Tylko dla osób, które mają przebierkę, np. zrobioną na zeszłorocznym Taborze. Nowych nie będziemy robić w 2016 r.

Zajęcia dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Uwaga! Podczas niektórych działań może być wymagana opieka dorosłych.

 

Zrób se lalkę

Brak miejsc

Prowadzenie: Magda Wojciechowska, Beata Kabała

Podczas zajęć będziemy robić lalki z gałganków, a wykorzystując rozmaite materiały, elementy zdobnicze i techniki (od szycia po malowanie) stworzymy wspólnie grupkę Biskupian i Biskupianek. Powstaną też takie stwory, jak koniki, ponieważ wszystkie one zostaną wykorzystane w Poklatkowie, albo w zajęciach baśniowo-dramowych. Stworzymy również elementy scenografii: miasto, las i co uczestnikom wyobraźnia podsunie.

Zajęcia przeznaczone są dla mieszanej grupy wiekowej, szczególnie zaś polecane uczestnikom zajęć filmowych i baśniowo-dramowych, w których grać będą powstałe postacie. Każdy twórca będzie mógł zabrać swoją lalkę do domu jako pamiątkę.

Zajęcia bez ograniczeń wiekowych.

 

Wyhaftuj se lalkę (albo torbę)

Prowadzenie: Beata Kabała, Marta Wojciechowska

Warszaty z jednej strony będą naturalną kontynuacją zajęć poświęconych tworzeniu lalek, a z drugiej każdy uczestnik będzie mógł sobie ozdobić biskupiańskim haftem to, co będzie chciał. Czy to będzie torba, koszulka, spódnica, czy też może naszywka na plecak, to już Wasz wybór, tylko nie zapomnijcie wziąć na Tabor tego, co macie zamiar ozdobić. Na warsztatach powstaną też elementy stroju lalek, które będą wykorzystane w zajęciach z filmu poklatkowego i zajęciach baśniowo-dramowych. Całego stroju dla osoby dorosłej nie sposób uszyć, ozdobić haftami i ułożyć w ciągu tygodniowego Taboru, ale dla małej lalki może się to udać. Kto więc tylko będzie chciał mieć taką pamiątkę z Biskupizny, będzie miał szansę ją sobie zrobić.

Przypominamy, że postacie będą wykorzystane w zajęciach dramowych i filmowych.

Zajęcia dzieci powyżej 10 roku życia i dorosłych ? przy niektórych czynnościach może być niezbędna pomoc mniejszym dzieciom. Zachęcamy do zapisywania dzieci z rodzicami.