Śpiew

Pieśni stąd

Prowadzenie: Anna Chuda

Każdy, kto miał do czynienia z panią Anią Chudą, wie, jakim niewyczerpanym repertuarem dysponuje. Ciągle przypominają się jej nowe (stare) pieśni, które gdzieś kiedyś zasłyszała na zabawach i weselach. Niektóre były przebojami w latach 70. i 80. XX w., później odeszły trochę w zapomnienie i… nagle przypomniały się pani Ani. Skupimy się na pieśniach weselnych, choć – jak na każdym weselu – nie zabraknie pieśni do tańca i na inne okazje. Jeśli ktoś już był na którymś z Taborów Wielkopolskich, może mieć gwarancję, że pani Ania będzie śpiewała repertuar w dużej części mu nieznany. Wszystkie pieśni, styl wykonania, ozdobniki i gwara są tutejsze, czyli biskupiańskie.

Warsztat dla osób z zaawansowanymi umiejętnościami śpiewaczymi. Dla dorosłych i młodzieży.

 

Pieśni stamtąd

Prowadzenie: Martyna Żurek

Ludzie się przemieszczają, a wraz z nimi pieśni. Tym razem przemieści się do nas pochodząca z Regionu Kozła, a pochodząca z Kościana Martyna Żurek. Przywiezie zatem pieśni z zachodniej części Wielkopolski. Może się okazać, że niektóre teksty i melodie są znane na Biskupiźnie w innych wariantach i że na zachodzie pojawiają się nieoczekiwane zwrotki.

Celem warsztatów jest ukazanie całego bogactwa różnorodności pieśni wielkopolskich zależnego od tego, kto, gdzie i kiedy śpiewał. Część z nich pochodzi z repertuaru świetnej śpiewaczki Franciszki Ciesiółkowej.

Warsztat dla dziewcząt o umiejętnościach śpiewaczych mniej zaawansowanych ? dla dorosłych i młodzieży.

 

Śpiewy męskie

Prowadzenie: Franciszek Jesiak i Antoni Beksiak

Gdy jest się uczestnikiem zabawy na Biskupiźnie i gdy się ogląda nagrania filmowe z dawnych i całkiem niedawnych lat, wydaje się, że to mężczyźni byli prowodyrami śpiewania i że ich śpiew dominował podczas zabaw. I słusznie się wydaje. Warto zatem wdrożyć się w męskie śpiewy, aby podczas wieczornych zabaw poczuć siłę wspólnoty.

Panowie w swoim gronie pozwalali sobie na więcej, niż gdy wśród nich były kobiety. To często interesujące teksty. Dowcip w tradycyjnej pieśni wielkopolskiej jest często cechą istotną, a na tle ościennych regionów ma specyficzny charakter.

Panowie i młodzieńcy: polecamy!

 

Rozśpiewanie

Brak miejsc

Prowadzenie: Joanna Szaflik

Zajęcia przeznaczone dla osób, które chciałyby nauczyć się śpiewać naturalnym głosem, a mają problem z emisją. Nauczymy się między innymi wydobywać głos i oddychać podczas śpiewu. Poprzez różne techniki będziemy doskonalić umiejętności słuchania i powtarzania melodii, a także zapamiętywania tekstu. Poznamy również różne ozdobniki, sposoby ich wykonywania i stosowania podczas śpiewu.

Zajęcia przeznaczone głównie dla pań i nastoletnich dziewcząt.